Szkolnictwo wyższe

Liczba uczelni francuskich jest bardzo duża. Czasami trudno jest odnaleźć się w szerokiej ofercie francuskiego szkolnictwa wyższego, ale to bogactwo jest cennym atutem. Pozwala bowiem dostosować studia do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

We Francji istnieją dwie duże grupy uczelni: uniwersytety i szkoły specjalistyczne.



Uniwersytety

Uniwersytety są uczelniami publicznymi. O przyjęcie na uniwersytet mogą się ubiegać kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Uniwersytety francuskie oferują wykształcenie ogólne, specjalistyczne lub zawodowe.

Studentom, którzy posiadają dyplom licencjata lub bachelor uniwersytety oferują również uzupełniające studia magisterskie.

Na uniwersytetach francuskich można studiować wszystkie dyscypliny, przygotować się do pracy naukowej lub zawodowej.

Studenci mogą zdobyć dyplomy państwowe lub dyplomy uczelni. We Francji istnieje około stu uniwersytetów. Większość z nich należy do sieci EduFrance.

Szkoły specjalistyczne

Szkoły te są mniejsze niż uniwersytety, student jest tam więc mniej anonimowy. Uczelnie te mogą być publiczne lub prywatne.

Przygotowują one do pracy zawodowej w najróżniejszych dziedzinach: inżynierii, zarządzaniu, sztuce, architekturze, itd. Zajęcia są prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny.

Grandes Ecoles, które istnieją tylko we Francji, są uczelniami prestiżowymi, na które niełatwo się dostać. Początkowo ich celem było kształcenie najważniejszych funkcjonariuszy państwowych. Dziś przyjmują one studentów, którzy przejdą surową selekcję. Studia w Grandes Ecoles trwają zazwyczaj pięć lat.

Posiadacze dyplomu licencjata lub bachelor po spełnieniu określonych warunków mogą ubiegać się o przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie w Grande Ecole.

Grandes Ecoles kształcą dziś wysoko wykwalifikowanych inżynierów oraz menadżerów, ale również specjalistów w naukach politycznych, sztuce, literaturze czy naukach humanistycznych.

Studenci posiadający dyplom uczelni specjalistycznej (Grande Ecole lub innej) są bardzo często poszukiwani na międzynarodowym rynku pracy.

Bibliografia

http://www.holandia.wortale.net/182-System-nauczania-w-Holandii.html
http://klubue.3lo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=143&Itemid=79
http://www.e-holandia.info/poradnik-emigranta-/653-opis-systemu-edukacji-w-holandii
http://www.hiszpania-online.com/?strona,doc,pol,studia,1299,0,20,1,1299,ant.html http://hiszpania-polonia.eu/pl_szkolnictwo.html

http://sciaga.nauka.pl/index.php/id=index/dept=54/cath=221/sc_id=9900/title=System_nauczania_w_Hiszpanii
http://a.zaworska.w.interia.pl/system.html http://www.edu.edu.pl/porady/system-szkolnictwa-w-niemczech-niemcy/5280
http://www.edu.edu.pl/porady/system-szkolnictwa-w-niemczech-niemcy/5280
http://www.polska-anglia.co.uk/system_edukacyjny_w_wielkiej_brytanii.htm http://www.london.polemb.net/index.php?document=146 http://www.emito.net/edukacja/edukacja_5___19_lat/brytyjski_system_edukacji_35409.html http://bham.pl/poradnik/edukacja/szkoly/2135
http://www.zso7.pl/gimnazjum/szkolnictwo/index.html http://www.sciaga.pl/tekst/69071-70-system_edukacyjny_francji
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_o%C5%9Bwiaty_w_Polsce
http://www.edukateria.pl/praca/system-edukacji-w-polsce/
oraz Podręcznik dla gimnazjum "Bliżej świata" wiedza o społeczeństwie